TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Arda Akaltun

İnsanın aynası


İnsanlar hayatlıları boyunca binlerce karar alır. Bazı kararlar siz vezir de eder, rezil de. Fakat insan bu hayatta en çok etkileşimi kendi duyularına yakın gördüğü insanlarla yapar. Bu etkileşim size iki kavram kazandırır: İlki ‘’dost’’ diğeri ise ‘’düşman’’.

Bu iki kavramdan en dürüst olanı benim açımdan düşmandır. Çünkü dostlar çoğunlukla sizin iyi yönünüzü benimser, bir kötü huyunuz varsa onu düzeltip sizi saf iyilikten oluşan bir kişilik yapmak istemesi son derece doğal bir durumdur. Fakat böyle bir yaklaşımın iyi bir seçenek olduğu kanaatinde değilim. Çünkü dost dediğin insan sizin ona açtığınız sınır kapısını kabul etmek zorundadır. Sizin sınırlarınızı çizmez, çizemez! Ayrıca ben dostluk kavramına pek güvenmiyorum, ondan ziyade ‘’kardeş’’ kavramına sıcak bakıyorum.  Belki bu önyargımın bir sebebi bundandır.

Dostluğun tam tersi ve bence en akıllı kişilik yapısı düşmanlarınızdır. Çünkü düşman sizi hep saf iyilik olarak görmek istemez, açığınızı arar ve bulduğunda ise size karşı o kozunu oynamaktan hiç geri durmaz. Hayatımızda yaptığımız hatalar ve edindiğimiz düşmanlar bizlere çok güzel bir hediye verir, biz de bu hediyeleri istemeyerek de olsa kabul etmekteyiz; bunun adına ‘’tecrübe’’ diyoruz. Benjamin Franklin bu olayı tek bir sözü ile çok güzel tanımlamıştır: ‘’Düşmanınızı sevin çünkü onlardan güzel kusurlarınızı gösteren hiç kimse yoktur.’’

"Düşmalarım: Etten aynalar"

Hayatta hiç arkadaşınız olmasa bile sadece düşmanınızın fikirleriyle kendi açıklarınızı kapatabilirsiniz. Bunu başardığınızda belki de yeni kişiliğinizle daha önemli kişileri hayatınıza katabileceksiniz. Ben şahsen düşmanlarımı ‘’etten Ayna’’ olarak tanımlarım. Çünkü ayna sizin saf halinizi gösteren en nadir nesnedir. Bu yüzden aptal dostunuz olacağına akıllı düşmanınız olması her zaman sizi bir adım öne taşır.

Sonuç itibariyle karşınıza her ne kadar istemeseniz de dostlar ve düşmanlar çıkacaktır. Siz bu yüzden düşmanlarınızı sakın kaybetmeyin. Çünkü: Dostlar sizi iyi yönünüze göre yargılayabilirler ve siz onlara kötü yüzünü gösterdiğinizde onlar sizinle konuşamama kapasitesine sahip olabilirler fakat düşmanın öyle bir seçeneği yoktur. Düşman sizin her daim açığınızı arayıp sizin yüzünüze vurmaktan geri kalmazlar. Aksine sizin hatalarınızı bularak onu düzeltip iyi bir huy ile değiştirmenize vesile olurlar.

Kısacası: kendinize bir düşman bulun çünkü onlar “Etten bir ayna” olarak sizin kendinizi görmenize her daim yardımcı olurlar.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...