TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Deren Didem Akaltun

Online eğitim(sizlik)


Online eğitim(sizlik)

Online eğitim şu an ilkokul öğrencisinden üniversite öğrencisine kadar tüm öğrencilerin ortak sorunu ve kaygısı. Bu eğitime ulaşamayan öğrencilerin; ilkokulda olup okuma yazmayı, toplama çıkarmayı öğrenmeye çalışanların, sınav senesi olanların ve daha bir çok öğrencinin bu süreçte çok zorlandığını belirtmeme gerek olmadığını düşünüyorum.

COVİD-19 salgınının hala ciddi bir noktada olması ile birlikte okulların açılması veya açılmaması konusunda çelişkili kararlar verilmesi; öğrencilerin ve velilerin endişesini daha da arttırdı ve bununla beraber bu konudaki merak da arttı. "İkinci dönem okulları açacağız" denmesine rağmen açılacağından hiçbirimiz emin değiliz çünkü inanıp inanmama konusunda daha önce yapılanlardan dolayı tecrübeliyiz. "Sınavlar var" dediler, "Kesin yapacağız" dediler ve iptal oldu, "Okulu açacağız geleceksiniz" dediler sonra tekrar kapandı. "Tekrar sınav var" dediler biz de "Bu sefer tamam ciddiler" dedik, yine son gün "Yok" dediler.

"Yetkililer sorunları ya görmüyor ya üç maymunu oynuyor"

Zaten zor şartlar altında öğrenim görmeye çalışan öğrencilerin, yani bizim kafamızı bu belirsizlikler karıştırırken; kaygıya, strese ve daha bir çok soruna sebep oluyor. Lise öğrencisi olarak şunu sormak istiyorum: Birinci dönem için sınav kimseye olmayacak da bize neden ikinci dönemde birinci dönemin sınavı olacak? Bizde herkes gibi online almadık mı dersleri? Online eğitimde diğer öğrencilere verim az da bize fazla mı? Bu sıralar devletin de çok kullandığı Twitter veya İnstagram gibi sosyal medya mecralarına girerseniz benim gibi öğrenciler tarafından yönelndirilen daha çok soru bulabilirsiniz ama görmesi gereken kişiler bunları görmüyorlar ya da üç maymunu oynuyorlar.

Sonuç olarak şu iki soru önemli: Birincisi okulları açacağız diyorsanız tüm okulların hijyen kurallarına uyacağından nasıl emin olacaksınız ve bunun garantisini nasıl vereceksiniz, ,kincisi okullar online devam edecekse eğitimde eşitliği nasıl sağlayacaksınız; yani interneti, tableti, televizyonu olmayan öğrencilere bu eğitimi nasıl sağlayacaksınız? Bu süreç ne kadar devam edecek bilmiyoruz, nasıl olacak onu kimse bilmiyor ama bildiğim tek bir şey var o da şu an yaşadıklarımız; yani yaşatılanlar günümüz sorunu olarak kalmayacak, gelecekte de etkilerini gösterecek.

Hep birlikte görecek ve yaşayacağız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...