TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Prof. Dr. Yüksel Gürüz

Aşılarda son durum


ABD başkanı Biden hızla başlanan aşılama çalışmalarında gelinen noktada hedeflerin çok gerisinde kalınmış olması nedeniyle bir dizi zorlamaları devreye sokma kararını açıkladı. Özel sektörde de 100 ve daha fazla işçi çalıştıran işletmelerde aşılanmanın zorunlu hale getirilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Biden’ın hedefi çalışan Amerikan nüfusunun 2/3’ünün aşılanmasını beklediğini, halen 80 milyon Amerikalı’nın hiç aşılanmamış olmasının üzüntü verici olduğunu, her tam aşılı 160.000 Amerikalı’dan sadece birinin COVID-19 nedeniyle hastaneye yattığının bilinmesinin aşılara duyulması gereken güven için yeterli olduğunu ifade etmiştir. FDA’in tam onay verdiği bir aşının artık mevcut olması nedeniyle kimsenin beklemek gibi bir lüksün kalmadığının altını çizmiştir. Aşılama için uygunluk verilmemiş olan 12 yaş altındaki çocukların okullarda ve evlerde korunma kurallarına sıkı uyularak hastalıktan uzak tutulması, 12 yaş ve yukarısındaki çocukların aşılanması için de ebeveynlerin yardımcı olması konusunu da gündeme taşımıştır.

Aşılanmanın başladığı 2021 başı ve sonrasındaki 5 ayda Japonya’da aşılama oranları çok düşükken, günümüzde en az bir doz aşılanmış nüfus oranında Japonya’nın (%62,16) gerisinde kalan ABD (%61,94) aşı karşıtlığına bir çözüm aramaktadır. CDC (Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi) verilerine göre aşılanmayan kişilerin aşılananlara göre enfekte olma riski 4,5 kat, hastanelik olma riski 10, ölme riski 11 kat fazladır. Aşının hastaneye yatma ve ölüm konusunda çok güçlü koruduğu, delta varyantına karşı ise enfekte olmaktan korumada etkinliğin %91’den, %78’e gerilediği bildirilmektedir.

Danimarka nüfusunun en az bir doz aşılanma oranı (%76) ve tam doz aşılanma oranı (%73) seviyesine ulaşınca virüsün artık toplumu tehdit edecek durumu olmaması nedeniyle koronovirüs sınırlandırmalarının tamamını kaldırdı.

Bir diskotek hükümet aleyhine kapalı mekânda dans edilmesini yasaklayan kurallar nedeniyle açtığı davayı kazanınca, Berlin çekinerek de olsa gece kulüplerinin açılmasına izin verdi.

Azı bölgelerde vakaların artmasına rağmen Avustralya, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore ve Vietnam kısıtlamaların azaltılacağını duyurdu.

İsveç’te 16 yaş üstü bireylerin %70’inin tam aşılanması sonucu yaz aylarında gevşettiği önlemleri, Eylül ayı sonunda tamamen kaldırmayı planlıyor.

Norveç’te en az bir doz aşılanma oranı %74, tam aşılanma oranı %64 Avrupa’da Finlandiya ile birlikte en üst sıralarda yer almaktadır.

Pfizer/BioNTech 5-11 yaş arası çocuklarda düşük dozda yaptığı aşılama çalışmasının sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayıp, bu yaş grubunun da aşılanması için gerekli yasal izinleri tamamlamayı planlıyor.

AstraZeneca aşısının geliştirilmesinde önemli rolü olan Oxford üniversitesinden Prof. Sarah Gilbert 3. Doz aşılamanın çoğu kişilere gerekmediğini, sadece immün sistemi ileri derecede baskılanmış 12 yaş üstü kişilerde uygulanmasının anlamlı olacağını, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının kamçılama amaçlı 3. Doz aşılamaya uygun olduğunu bildirmiştir. Pek çok ülkede milyonlarca insanın ilk doz aşıya erişimin olmadığı bir dünyada bazı ülkelerde sağlıklı bireylere 3. Doz uygulanmasının bilimsel olarak bir temeli olmamasının yanında, aşı dengesizliğine yol açması nedeniyle etik bulmadığını ifade etmiştir. Kişisel olarak ben de risk grupları dışında, 2. Dozdan 5 ay geçmeden 3. Dozun yapılmasına karşıyım. Doğal olarak bana 4. Dozu soranlarqa gerçekten illet oluyorum. Hangi bilimsel veri ile bu yola çıkıldığını anlamıyorum. Yola çıkmış yürüyen bir arabada kim bir kez daha marşa basar. İmmün sistemi gereksiz uyarmanın bedeli çok ağır olur. Aşı karşıtlığı kadar, karşı olduğum bir konu 4. Doz aşılamanın yapılması.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...