TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Uzm. Psk. Ecem Öztürkeri Şimşek

Pandemi döneminde okula dönüş


 

2021-2022 yeni eğitim ve öğretim dönemine bu kez yüz yüze eğitim ile başladık. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin pandemi öncesi sürece dönülmesi ve yeni öğretim ortamına ve koşullarına uyum sağlaması bir takım sorunları meydana getiriyor. Özellikle pandeminin devam ediyor olmasından dolayı okula dönüş düşüncesi çocukların kaygılanmasına ve heyecanlanmasına sebep olabilir.

Çocuğunuza okula dönüş sürecinde yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Bu süreci onunla paylaşarak onu endişelendiren durumlar hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, okulda gün içerisinde dikkat etmesi gerekenleri çocukla paylaşarak çocuğun genel hijyen kuralları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. (sosyal mesafe kuralı ve el yıkama gibi). Çocuklar okul içerisinde arkadaşlarına ya da öğretmenlerine sarılmak isteyebilirler bu yüzden sosyal mesafe kuralını oyunlarla yaratıcılığınızı kullanarak mesafeli selamlaşma yöntemleri bulmak faydalı olacaktır.  Gelişim dönemi özellikleri ve yaş grubuna uygun açıklamalar yapabilirsiniz.

Anne ve babalar dahil toplum içerisinde tüm yaş gruplarının bu dönemde zorluk yaşadığını unutmayın. Sonuç olarak, çocuklarınızın duygularını paylaşmaya ve anlamaya çalışarak destek olabilirsiniz.

 

.  

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...