TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
YAZARLAR
Oya Pardak

İzmir bir prensestir


 

8500 yıllık tarihi ile dünyanın en eski kentlerinden biri İzmir,

İzmir bir prensestir
çok güzel küçük şapkasıyla.
mutlu ilkbaharlar durmaksızın
onun çağrısına yanıt verir.
nasıl vazo içindeki çiçekler gülümserse,
o da denizler arasından ışıldar.
hatta arşipel'in yaratılışından çok daha tutkulu.

Victor Hugo dünyaca ünlü değerli bir edebiyatçının kaleminden dökülen kelimeler bunlar… İzmir’i tanımlayan Victor Hugo bu güzel kentin ne kadar eşsiz bir şehir olduğunu dizeleriyle anlatıyor…

O yüzden yaşanacak yaşanılası bir şehir İzmir… Smyrna’dan İzmir’e yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış güzel şehir İzmir…

 

Ege'nin pırlantası İzmir

İzmir; Ege’nin incisi, batının en doğusu, doğunun en batısı… İzmirli büyük ozan Homeros’un ‘gök kubbenin altındaki en güzel şehir’ olarak betimlediği, Aristo’nun İskender’e ‘görmezsen eksik kalırsın’ diyerek önemini vurguladığı, büyük yazar Victor Hugo’nun onu hiç görmeden adına şiir yazıp bir ‘prenses’e benzettiği;  farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, inançların binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı kavimler kapısı; Doğu Akdeniz’in merkezi, Ege’nin gerdanlığı!

Söylencelere göre İzmir’in adı; ‘Smyrna’ adlı bir Amazon kraliçesinden gelmektedir. Bugün İzmir olarak kullandığımız isim aslında Smyrna kelimesinden dönüşmüştür. Bazı kaynaklar Smyrna kelimesinin daha erken söyleniş biçimlerine ilişkin Samorna ve Smurna adlarını da vermektedirler. Ama kentimiz 20. yüzyılın başına kadar yaygın olarak Smyrna ismiyle tanınmıştır. 

 Antik çağlardan günümüze bir ticaret ve liman kenti olan İzmir, kuruluşundan bu yana bu özelliğini hiç kaybetmemiştir. Bu özelliği sayesinde farklı kültürler İzmir’de harmanlanmış ve bu olgu kentin mimari dokusuna da sinmiştir. Yakın zamanlara kadar İzmir’in en eski yerleşim alanı olarak bilinen Bayraklı’daki Tepekule kazılarından elde edilen buluntular M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktaydı. Doğu Helen dünyasının en eski kutsal yapılarından biri olan Athena Tapınağı ve yine Helen dünyasının çok odalı ev tiplerinin en eski örnekleri ve İon Uygarlığı’na ait en eski parke döşeli yol burada yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Ancak 2006 yılında Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından İzmir Bornova’da bulunan Yeşilova Höyüğü’ndeki kazılarda kentin tarihinin M.Ö. 8500’e kadar uzandığı tespit edilmiştir. 

Çağlar boyunca çeşitli istilalara uğrayan İzmir’in üçüncü kuruluş süreci ise, M.Ö. 333 yılında İzmir’e gelen İskender sayesinde olmuştur. Söylenceye göre; Pagos (Kadifekale) Dağı eteklerinde uyuyakalan İskender’e rüyasında iki su perisi İzmir’i burada kurmasını öğütlemiştir. O da kenti ikinci kez Kadifekale sırtlarında kurmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra şehirler komutanları arasında bölüşülür. Seleukosların kontrolüne geçen Bergama bir krallığa dönüşür.Bergama antik dünyanın en önemli sağlık merkezlerinden biri olur. Bergama Krallığı’nın veraset yoluyla Roma İmparatorluğu’na bağlanmasından sonra Anadolu’da Roma hakimiyeti başlar.

İzmir Roma İmparatorluk döneminde en refah dönemini yaşamıştır. Bugün kent merkezinde yer alan Agora ,MÖ 178’de meydana gelen depremin ardından İmparator Aurelius tarafından esaslı bir şekilde onarılmıştır. İlerleyen yüzyılarda Bizans’ın kontrolüne geçen İzmir bu dönemde ticaret hayatının başkenti olmuştur. 14. Yüzyılda  ve 15. Yüzyılın başında kent Cenevizliler ve Bizanslılar arasında el değiştirir.  İzmir 1422 yılında ise Osmanlı Devleti’ne dahil olur. Bu tarihten sonra güzel İzmir artık Türklerin kontrolündedir…   

Efsaneler Şehri İzmir

İşte İzmir çağlar boyu efsanelere konu olmuş 8500 yıllık tarihi ile dünya üzerinde kurulduğundan bu yana yerleşimin devam ettiği en eski kentlerden biri olan İzmir tarihten aldığı dev mirası modernizm ile birleştirmeyi başardı.

Kordonboyu’ndan Alsancak’a, Konak’dan Karşıyaka’ya , Agora’dan Kadifekale’ye her köşesinde ayrı bir tat ayrı bir güzellik var İzmir’de …Deniz kokusunu içinize çekerek şarkılara konu olan Kordonboyu’nda imbat rüzgarınızı iliklerinizde hissediniz mi İzmir sevdası artık yüreklerinize işlemiştir.

Şiirlere , Şarkılara Konu Olan İzmir Kızları

 İzmir Anadolu’nun güzellik mirasını geleceğe taşıyan bir kent. Durum böyle olunca bir bakışı ile yakan yürüyüşü ile hayran bırakan gülüşüne aşık eden İzmir kızları şiirlere , şarkılara konu olmuştur. Pek çok tescilli güzelin de çıkış noktası İzmir’dir.

Farklıdır İzmirliler

İzmir farklıdır. Bu sadece çekirdeğe çiğdem , simide gevrek ,domatese domat demekten kaynaklanmaz. Özgüvenli, sıcak, içten, olduğu gibidir  İzmirliler…Sinirlendikleri zaman asfalyamı attırma deseler de aşkı ve sevgiye tutkundurlar kavga ile hırs ile dost değildirler. Aceleci ruhları cümlelere de yansımış bazı kelimeleri konuşma dilinde kısaltmayı tercih etmişlerdir. Maviye aşık , denize tutkundur onlar. Boyozu vardır , kumrusu vardır. Kuş diye bilinen kumru İzmir’in çok özel bir lezzetidir.

İzmir’de yaşamak bir tutkudur … O yüzden mutlaka nereye gidilir ise gidilsin dönüş için tek adres vardır… İzmir….  Büyül şair Kavafis’in şiirinde dediği gibi ; 

“yeni bir ülke bulamazsın , başka bir deniz bulamazsın.

Bu şehir arkandan gelecektir “

İzmir’de öyle bir şehirdir işte nereye giderseniz gidin peşini bırakmaz..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...