TÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETE
DİĞER
YAZARLAR
× ANASAYFATÜM HABERLERGÜNDEMÖZEL HABEREGE'DEN HABERLERYEREL YÖNETİMLERYAŞAMGAZETEKADINBİLİM VE TEKNOLOJİSAĞLIKKÜLTÜR SANATEKOLOJİMAGAZİNEĞİTİMDÜNYASPOREKONOMİYAZARLAR
MANSET

Altın Güvercin'e 'Sevgilim' damga vurdu

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde düzenlenen 24. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 12 Eylül günü düzenlenen final gecesinde ödüller sahiplerini buldu. Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olma özelliğini taşıyan yarışmayı yerinde takip eden Ege Saati, “Sevgilim” şarkısı ile en iyi beste ödülü kazanan ünlü besteci Suat Suna ve şarkının yorumcusu Hande Kodamanoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi.


13.09.2021 - 16:30

EGE SAATİ ÖZEL

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde düzenlenen 24. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 12 Eylül günü düzenlenen final gecesinde ödüller sahiplerini buldu. Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olma özelliğini taşıyan yarışmayı yerinde takip eden Ege Saati, ‘Sevgilim’ şarkısı ile en iyi beste ödülü kazanan ünlü besteci Suat Suna ve şarkının yorumcusu Hande Kodamanoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hande Hanım, yarışmaya ilk kez katılıyorsunuz, büyük bir başarı elde ettiniz. Finalde birinci olduğunuzda şarkınızı söylerken ne kadar duygulandığınızı gözlemledik. Bir de sizden dinleyelim, nasıl bir his böyle bir yarışmada birinci olmak?

Hande Kodamanoğlu: İlk defa böyle profesyonel bir yarışmaya katılıyorum. Kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar mutluyum. Finalde de gördünüz, kazandıktan sonra şarkıyı bir kez daha söylemem istendiğinde çok duygulandığım için biraz duraksadım. Hem Altın Güvercin’in hem de büyük müzisyen Suat Suna’nın kanatları altında olmak gerçekten inanılmaz. Onun şahane bestesini söylemek benim için çok önemli bir onur ve gurur.

Suat Bey, Türkiye’nin en ünlü müzisyenlerinden birisiniz, yaklaşık 30 yıla sığdırdığınız birçok ödülünüz var. Bu yarışmaya da 1992’de katılarak yarışmada ikincilik ödülü almıştınız, sahnede de “Bir birincilik alacağım vardı” diye espri yaptınız. Neler söyleyeceksiniz, sizin duygularınız neler?

Suat Suna:  Ben 17-18 yaşında Türkiye’de kazanmadık yarışma bırakmamış biri olarak aslında yıllar sonra bir yarışmaya katılmayı düşünmüyordum, Hande için katıldım. Kendisini kardeşim gibi severim, benim sağ kolum. Onun çok iyi bir sesi olduğunu bildiğim için herkes bunu görsün istedim; sesini ön plana çıkaracak, az enstrümanlı bir şarkı besteledim yarışma için. Oturup piyanonun başında hayal ettiğimiz her şeyi gerçekleştirebildik günün sonunda.

Türkiye için ilk ve tek olma özelliği taşıyan yarışmanın uluslararası bir boyuta taşınması konuşuluyor, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Suat Suna: Ben 1993’te Show Tv’nin yarışması Pop Show’da aynı şarkıyla hem birinci hem ikinci hem dördüncü olmuştum. Ondan sonra İstanbul’da uluslararası bir yarışmaya katılmıştım Türkiye’yi temsilen ama sadece bir sene yapılabildi ve arkası gelmedi. Yine Akdeniz Akdeniz diye bir yarışma vardı uluslararası ama ona da devam edilmedi. Altın Güvercin tarihi, altyapısı ve organizasyon tecrübesi olan bir yarışma olduğu için belki diğerleri gibi geçici olmayabilir. Çünkü yarışmayı yapmak kadar devam ettirmek de önemli. Elimizden destek vermek için ne gerekiyorsa yaparız.

Pandemi döneminde müzisyenler olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadınız. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi gibi belediyeler, pandemi kısıtlamalarının görece kaldırılmasının ardından kültür sanat alanında birçok etkinliğe imza atarak, müzisyenleri desteklemiş oldu aslında. Bu konuda başka neler yapılabilir? Suat Bey siz de Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) yönetim kurulundasınız, bu konuda ne gibi çalışmalarınız var?

Hande Kodamanoğlu: Dileğimiz her belediyenin müzisyenleri, sanatı desteklemesi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in de bahsettiği gibi yarışma uluslararası çapta boyut kazanırsa, ne kadar büyük bir şey olur ülkemiz için.

Suat Suna: MESAM yönetim kurulunda, icra kurulunda yer alıyorum, sayman üyesiyim. Biz iki ay önce yapılan seçimlerde bir grup olarak kazandık ve müzik sektörünün yaşadığı bu zor zamanlarda bu grup sektörümüze hareket getirdi. Pandemi döneminde insanlara dokunmayı başardık, yardım topladık, yardımları müzisyenlerle buluşturduk. Sigortalı sayısını artırmaya çalışıyoruz, insanların emekli olabilmesinin önünü açmaya çalışıyoruz. Hak sahibi olmayan müzisyenlere nasıl faydalı oluruz diye çalışıyoruz: MESAM Kart ile toplu taşımada nasıl kolaylıklar sağlayabiliriz, Türk Hava Yolları’ndan indirim alabilir miyiz, seçkin bestecilere, aktif olarak yurtdışında da çalışan müzisyenlere yeşil pasaport alabilir miyiz gibi hedeflerimiz var. Umarım başarabiliriz. Günümüz şartlarında bir şeyleri yapmak kolay değil tabii, kanunlar da bize destek olmalı, eksiklikler çok.

Bu aralar neler yapıyorsunuz Suat Bey, sizi nereden dinleyebilir, takip edebilir okuyucularımız?

Suat Suna: 17 Eylül’de Fatma Turgut ile beraber düet albümümüz çıkacak. Benim eski bir şarkım olan ‘Aramızda Uçurumlar’ı birlikte söyledik ve video klibini çektik, çok seveceğinizi tahmin ediyorum.

 

DİĞER HABERLER

Ege Saati mobil uygulamasını indirin, dünyayı Ege'den okuyun...